Błąd w deklaracji

Każdy z nas popełnia błędy – w przypadku zeznań podatkowych jest to szczególnie proste. Na szczęście wypełnianie PIT-a jest aktualnie znacznie łatwiejsze, niż jeszcze kilka lat temu, jako że każdy z nas ma dostęp do rządowych e-deklaracji. Kilka kliknięć, parę cyfr i zeznanie mamy wypełnione. Co jednak zrobić, jeśli mimo wszystko przeoczyliśmy którąś komórkę lub wpisaliśmy o jedną cyfrę za dużo albo o jedną za mało?

Jeśli pomyłka nie była duża, na szczęście nie musimy robić nic. Zwłaszcza wtedy, gdy pomyliliśmy się na własną niekorzyść, zmniejszając np. wysokość zwrotu podatku. Pomyłki do 1000 zł urzędnicy poprawią za nas sami, a więc nie musimy nawet wysyłać korekty zeznania wraz z pismem wyjaśniającym przyczynę składania korekty. Dotyczy to sytuacji, w której pojawił się błąd w obliczeniach. Kwoty przychodu oczywiście urzędnik za nas nie poprawi, gdyż nie posiada stosownych danych. Warto też wspomnieć, że wraz z wprowadzeniem e-deklaracji zminimalizowano ryzyko popełnienia tego rodzaju pomyłek, gdyż większość obliczeń wykonuje samo oprogramowanie.

Na koniec warto wspomnieć, że błędy w deklaracji czasem mogą działać na naszą korzyść. Nie możemy rzecz jasna świadomie oszukiwać Urzędu Skarbowego, jeśli jednak wypełnimy deklarację w pośpiechu i wyślemy ją tuż przed upływem terminu składania zeznań, znajdziemy się w bardziej komfortowej sytuacji, niż gdybyśmy zeznanie złożyli z opóźnieniem. Innymi słowy, lepszym pomysłem jest wysłanie deklaracji z błędami na czas, niż właściwie wypełnionego zeznania po czasie.

ryzyko reputacji firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close