Znak wodny i nitka zabezpieczająca

Znak wodny i nitka zabezpieczająca

Banknoty wszelkiej waluty są zazwyczaj bardzo dobrze zabezpieczone mają w tym pomóc między innymi znak wodny, nitka zabezpieczająca oraz mikrodruk. Znakiem wodnym nazywa się charakterystyczny

Pieniądze pracujące na siebie

Pieniądze pracujące na siebie

Na rynku mamy wiele sposobów zarabiania, bardziej lub mniej skutecznych. Jednak trudno wyobrazić sobie sytuację, w której to pieniądze będą pracowały dla nas. Choć brzmi to nierealnie, to jednak taki

Jak najprościej złożyć deklarację?

Jak najprościej złożyć deklarację?

Parę stron zeznania podatkowego to dla wielu podatników lektura nie do przebrnięcia. Mimo wielu spędzonych godzin i intelektualnego zaangażowania, dużo deklaracji jest wypełnianych błędnie. Popularną metodą na ułatwienie sobie tego zadania było zlecenie wypełnienia deklaracji komuś innemu. Jeśli chociaż jedna osoba w rodzinie lub jeden z naszych przyjaciół wiedział jak prawidłowo uzupełnić kolejne komórki, byliśmy uratowani. Na szczęście dziś nie musimy już szukać pomocnika, bo istnieje znacznie prostszy sposób na wypełnienie PIT-a. Mowa o e-deklaracjach.

Elektroniczna forma rozliczeń z roku na rok zdobywa większą liczbę zwolenników. Nic dziwnego, wypełnienie e-deklaracji jest po prostu łatwe i nie trwa zbyt długo. Właściwie nie sposób się pomylić, gdyż program sam zaznacza komórki, które musimy uzupełnić, a większość obliczeń wykonywana jest automatycznie. To znaczy, że praktycznie żadna instrukcja czy fachowa wiedza nie jest nam potrzebna. Wystarczy tylko rzucić okiem, by wiedzieć co robić. Zresztą jeśli nabierzemy wątpliwości, możemy skorzystać z pomocy. Każda komórka jest precyzyjnie opisana i wystarczy jedno kliknięcie, by naszym oczom ukazał się „dymek” ze stosowną informacją.

Równie dużym udogodnieniem wiążącym się z e-deklaracjami jest to, że wypełnionego dokumentu nie musimy wysyłać pocztą. Programy, które pomagały w prawidłowym uzupełnianiu zeznań podatkowych pozwalały jedynie na wydrukowanie PIT-a , by możliwe było zapakowanie go do koperty. Rządowy program e-deklaracji pozwala na wysłanie zeznania przez sieć i taka forma rozliczania jest całkowicie równoważna z deklaracjami w tradycyjnej, papierowej formie.

Z e-deklaracji może skorzystać każdy, kto posiada dostęp do sieci. Nie potrzeba tu szczególnie dużych umiejętności informatycznych. Instalacja rządowego oprogramowania jest równie prosta, jak instalacja każdego innego programu. Mimo tego nie każdy z sukcesem złoży zeznanie przez Internet. Dlaczego?

Odpowiedzią jest weryfikacja podatnika, która ma miejsce na końcu procesu. Kiedy już uzupełnimy odpowiednie pola i klikniemy kilka razy „dalej”, a potem „wyślij”, na ekranie pojawi się pytanie o kwotę przychodu z poprzedniej składanej przez nas deklaracji. Jeśli nie mamy przy sobie kopii zeszłorocznego PIT-a, weryfikacja nie będzie zakończona sukcesem i pozostanie nam jedynie druk oraz kolejka na poczcie.

Więcej kontroli skarbowych

Więcej kontroli skarbowych

Prawo podatkowe jest jednym z najchętniej „naciąganych” przez naszych rodaków. Wielu przedsiębiorców uważa, że skoro nie popierają działań rządzących i nie sympatyzują z żadną partą polityczną, mogą unikać płacenia podatków. Niestety przedsiębiorcy ci muszą pamiętać także o tym, że poza wydawaniem pieniędzy podatników, rząd potrafi także przeprowadzać skuteczne kontrole skarbowe. Pamięć ta będzie szczególnie ważna od roku 2014. To właśnie wtedy ma wzrosnąć liczba kontroli – zwłaszcza tych „najgroźniejszych”, czyli niezapowiedzianych.

 

www.uprawyrolne.com.pl

Kto musi mieć kasę?

Kto musi mieć kasę?

Co jakiś czas w mediach głośno jest o obowiązku posiadania kas przez kolejne grupy przedsiębiorców. Zwykle objęcie nowymi regulacjami nowej, dużej grupy wiąże się z oporem, a nawet protestami. Nic dziwnego, drobni przedsiębiorcy szczególnie nie lubią dodatkowych, zaskakujących kosztów. Na szczęście jednak nie każdy musi posiadać kasę, bo ustawa określa również, kto jest wyłączony z tego obowiązku.

Ujmując rzecz najogólniej, w kasę fiskalną muszą zaopatrzyć się wszyscy przedsiębiorcy, którzy sprzedają swoje produkty osobom fizycznym. Zapisane w ustawie zwolnienia z obowiązku mogą dotyczyć wysokości przychodów, liczby sprzedanych produktów lub przedmiotu sprzedaży. Przykładowo, ze względu na liczbę, kasy fiskalnej nie muszą kupować przedsiębiorcy, którzy sprzedali mniej niż 50 usług w poprzednim roku, a także liczba odbiorców tych usług wynosiła mniej niż 20. Warto przy tym wspomnieć, że oba te warunki muszą być spełnione naraz. Jeśli spełniamy tylko jeden z nich, nie jesteśmy zwolnieni z obowiązku posiadania kasy.

Błąd w deklaracji

Błąd w deklaracji

Każdy z nas popełnia błędy – w przypadku zeznań podatkowych jest to szczególnie proste. Na szczęście wypełnianie PIT-a jest aktualnie znacznie łatwiejsze, niż jeszcze kilka lat temu, jako że każdy z nas ma dostęp do rządowych e-deklaracji. Kilka kliknięć, parę cyfr i zeznanie mamy wypełnione. Co jednak zrobić, jeśli mimo wszystko przeoczyliśmy którąś komórkę lub wpisaliśmy o jedną cyfrę za dużo albo o jedną za mało?

Jeśli pomyłka nie była duża, na szczęście nie musimy robić nic. Zwłaszcza wtedy, gdy pomyliliśmy się na własną niekorzyść, zmniejszając np. wysokość zwrotu podatku. Pomyłki do 1000 zł urzędnicy poprawią za nas sami, a więc nie musimy nawet wysyłać korekty zeznania wraz z pismem wyjaśniającym przyczynę składania korekty. Dotyczy to sytuacji, w której pojawił się błąd w obliczeniach. Kwoty przychodu oczywiście urzędnik za nas nie poprawi, gdyż nie posiada stosownych danych. Warto też wspomnieć, że wraz z wprowadzeniem e-deklaracji zminimalizowano ryzyko popełnienia tego rodzaju pomyłek, gdyż większość obliczeń wykonuje samo oprogramowanie.

Na koniec warto wspomnieć, że błędy w deklaracji czasem mogą działać na naszą korzyść. Nie możemy rzecz jasna świadomie oszukiwać Urzędu Skarbowego, jeśli jednak wypełnimy deklarację w pośpiechu i wyślemy ją tuż przed upływem terminu składania zeznań, znajdziemy się w bardziej komfortowej sytuacji, niż gdybyśmy zeznanie złożyli z opóźnieniem. Innymi słowy, lepszym pomysłem jest wysłanie deklaracji z błędami na czas, niż właściwie wypełnionego zeznania po czasie.