Jak najprościej złożyć deklarację?

Parę stron zeznania podatkowego to dla wielu podatników lektura nie do przebrnięcia. Mimo wielu spędzonych godzin i intelektualnego zaangażowania, dużo deklaracji jest wypełnianych błędnie. Popularną metodą na ułatwienie sobie tego zadania było zlecenie wypełnienia deklaracji komuś innemu. Jeśli chociaż jedna osoba w rodzinie lub jeden z naszych przyjaciół wiedział jak prawidłowo uzupełnić kolejne komórki, byliśmy uratowani. Na szczęście dziś nie musimy już szukać pomocnika, bo istnieje znacznie prostszy sposób na wypełnienie PIT-a. Mowa o e-deklaracjach.

Elektroniczna forma rozliczeń z roku na rok zdobywa większą liczbę zwolenników. Nic dziwnego, wypełnienie e-deklaracji jest po prostu łatwe i nie trwa zbyt długo. Właściwie nie sposób się pomylić, gdyż program sam zaznacza komórki, które musimy uzupełnić, a większość obliczeń wykonywana jest automatycznie. To znaczy, że praktycznie żadna instrukcja czy fachowa wiedza nie jest nam potrzebna. Wystarczy tylko rzucić okiem, by wiedzieć co robić. Zresztą jeśli nabierzemy wątpliwości, możemy skorzystać z pomocy. Każda komórka jest precyzyjnie opisana i wystarczy jedno kliknięcie, by naszym oczom ukazał się „dymek” ze stosowną informacją.

Równie dużym udogodnieniem wiążącym się z e-deklaracjami jest to, że wypełnionego dokumentu nie musimy wysyłać pocztą. Programy, które pomagały w prawidłowym uzupełnianiu zeznań podatkowych pozwalały jedynie na wydrukowanie PIT-a , by możliwe było zapakowanie go do koperty. Rządowy program e-deklaracji pozwala na wysłanie zeznania przez sieć i taka forma rozliczania jest całkowicie równoważna z deklaracjami w tradycyjnej, papierowej formie.

Z e-deklaracji może skorzystać każdy, kto posiada dostęp do sieci. Nie potrzeba tu szczególnie dużych umiejętności informatycznych. Instalacja rządowego oprogramowania jest równie prosta, jak instalacja każdego innego programu. Mimo tego nie każdy z sukcesem złoży zeznanie przez Internet. Dlaczego?

Odpowiedzią jest weryfikacja podatnika, która ma miejsce na końcu procesu. Kiedy już uzupełnimy odpowiednie pola i klikniemy kilka razy „dalej”, a potem „wyślij”, na ekranie pojawi się pytanie o kwotę przychodu z poprzedniej składanej przez nas deklaracji. Jeśli nie mamy przy sobie kopii zeszłorocznego PIT-a, weryfikacja nie będzie zakończona sukcesem i pozostanie nam jedynie druk oraz kolejka na poczcie.

Pragmatiq Kancelaria Prawna back office obsługa usługi back office usługi back office www.3deko.waw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close