Znak wodny i nitka zabezpieczająca

Banknoty wszelkiej waluty są zazwyczaj bardzo dobrze zabezpieczone mają w tym pomóc między innymi znak wodny, nitka zabezpieczająca oraz mikrodruk. Znakiem wodnym nazywa się charakterystyczny obraz, który widziany jest tylko w świetle przechodzącym. Uzyskiwany jest on w trakcie formowania papieru. Znak wodny można dostrzec tylko i wyłącznie dzięki zróżnicowanej grubości warstwy papieru lub też dzięki zgęstnieniu włókien. Jest to jeden z najpowszechniej stosowany środek zabezpieczający banknoty przed podrobieniem. Znak wodny może mieć różne kierunki.

Może być normalny, odwrócony, ukośny. Może to być także lustrzane odbicie. Typowym zabezpieczeniem banknotów jest także nitka zabezpieczająca. Mówi się o niej także, że jest to pasek zabezpieczający. Jest to zabezpieczenie, które wprowadza się już podczas produkcji papieru. Nitka może zostać całkowicie umieszczona w papierze.

Może pojawiać się ona również w określonych miejscach na powierzchni papieru. Oczywiście wcale nie musi tak być. To zależy od produkcji. Czasami również nitka jest metalizowana. Może również mieć różne kolory. Czasami pokrywa się ją mikrodrukiem.

Mikrodruk to natomiast technika, która polega na drukowaniu mikroskopijnych nadruków. Często nadruki te są zupełnie nieczytelne i nie widoczne gołym okiem. Jeśli chodzi o sposób umiejscowienia mikrodruku oraz jego wielkość czy dokładność to ma to na celu zabezpieczenie podrobienia druku. Taki mikrodruk może być wykonywany także techniką offsetową. Niektóre drukarki laserowe także mają taką możliwość..

co to jest compliance www.carstens.pol.pl/likwidator-szkod-majatkowych.html www.soundmusic.net.pl
Close